Historie

Mlékárna - zrod budovy závodu   1942/43 - 1955

Samotná historie budovy závodu začíná už v letech 1942/43, kdy se začala stavět jako první mlékárna ve výběžku, která zahájila provoz v roce 1944. Tento podnik byl naposled v provozu v roce 1950. O zdroj energie se zde starala stará lokomotiva, která tu pracovala do 50. let, než byla postavena nová kotelna. V roce 1952 bylo vnitřní strojové zařízení demontováno a dělníci, kteří zde pracovali, zazdili v láhvi list, který byl objeven v roce 1984 při přestavbě. Od roku 1952 do jara 1955 byla budova nevyužita.

Rybena n. p. - začátek konzervárenství   1955 - 1983

Dne 15. března roku 1955 se počala v tomto opuštěném a značně zničeném výrobním areálu budovat první konzervárna v Československu na zpracování rybího masa. První konzerva opustila brány závodu počátkem roku 1956. Závod nesl název Rybena n. p.. V závodě se zpracovávaly ryby snad z celého světa, zejména však ze Sovětského svazu a Japonska. Nejznámějšími výrobky byly konzervy: sleď v oleji, makrela v oleji, různé výrobky z tuňáků, dále pak polévky Pirát a Neptun, měly vynikající chuť. Však také na výstavě Ex Plzeň byla celá řada těchto výrobků oceněna nejvyšším vyznamenáním, jako příklad uvádíme konzervy: Makrela na pórku a Sardel na česneku.

Závod ročně zpracoval více jak 200 tun rybího masa v hodnotě asi 6 000 000,- Kčs. Konzervy byly expedovány i do Maďarské lidové republiky.

Pro výtečnou hodnotu svých výrobků obdržel závod řadu socialistických ocenění. Pro zaměstnance byly vybudovány nové šatny, koupelny, kantýna a před závodem parkoviště. Závod má také vlastní studny pro vodu potřebnou v provozu a tím nezatěžuje městskou vodovodní sít a svůj transformátor elektřiny.

 

Severočeské drůbežářské závody n. p., závod 05    Velký Šenov   1983 - 1990

V roce 1983 došlo k další zásadní změně. Výroba rybích konzerv byla zrušena a závod přešel ke konzervárenskému podniku Severočeské drůbežářské závody Příšovice. Změnou závodu se změnila i náplň a drůbež vystřídala ryby. Prvními výrobky jsou konzervy: Krůta s vejci, Slepice na smetaně a Cikánské bistro. V rámci privatizace v devadesátých letech minulého století, zde vznikla soukromá akciová továrna pod názvem VESEKO a. s.

 

VESEKO a. s. - soukromá konzervárna   1990  - 2012

Akciová společnost VESEKO vznikla privatizací Státního Drůbežářského podniku v roce 1992. Název VESEKO vznikl zkratkami (Velký Šenov Konzervárna). V roce 1992 bylo více akcionářů s různými podíly ve společnosti. V roce 1996 odkupem podílů drobných akcionářů měla společnost majoritního akcionáře. Společnost převzala původní receptury výrobků, které se ve Státním podniku vyráběly a postupně rozšiřovala portfolio zpracování drůbežího masa o zpracování masa vepřového i hovězího. Vyráběly se zde paštiky, pomazánky, hotová jídla, masové konzervy a párky. Obchodní činnost probíhala zpočátku mezi Vesekem a jednotlivými velkoobchody a Jednotami, s příchodem obchodních řetězců započala spolupráce i s nimi.

V letech 2001 až 2003 proběhla ve výrobním závodě rozsáhlá kompletní modernizace všech stávajících prostor s přístavbou moderního skladu a logistického centra. Od roku 2004 byla společnost certifikována na moderní zpracovatelský potravinářský závod v rámci EU a získala certifikáty BRS a IFS. Bohužel v roce 2007 z rozhodnutí jediného majitele byla činnost utlumena až do roku 2012.

 

Whalley a. s. - novodobá historie  2012 - současnost

V roce 2012 výrobní areál nabyla firma Whalley s. r. o. (v současnosti Whalley a. s.), noví současní a ze 100 % čeští majitelé areálu. Společně s budovou nabyli značku VESEKO, která po útlumu zažila obrodu, například v podobě nového loga. V současnosti už továrna opět pracuje na plný výkon. Produkuje miliony konzervovaných jídel ročně a zásobuje nejen tuzemské zákazníky, ale také zahraniční spotřebitele v Evropě. Továrna jde s dobou, stále se rozšiřuje a rozvíjí a vyznačuje se produkty s vysokoprocentním obsahem masa nadstandartní kvality. Kolektiv firmy, se den co den svou tvrdou prací snaží o to, aby to takto vydrželo i mnoho dalších let.